Blog > Komentarze do wpisu

Zatrucie substancjami żrącymi

O charakterze mocnych zasad (soda kaustyczna). Wywołuje poparzenie przewodu pokarmowego i dróg oddechowych o różnym stopniu nasilenia.

Do najpopularniejszych zasad żrących do użytku domowego należą związki chloru (podchloryn sodowy). Jeśli została połknięta niewielka dawka, uszkodzenia ograniczają się do samej powierzchni błon śluzowych i goją się samoistnie. Bardzo ważna jest w tym przypadku rzeczywista ocena dawki toksyny i kontakt ze specjalistycznym ośrodkiem leczenia zatruć.W oczekiwaniu na pomoc nie wolno podawać poszkodowanemu czegokolwiek do jedzenia lub picia, nawet kropli wody. O dalszym postępowaniu musi zadecydować lekarz: jeśli stwierdzi, że dziecko natychmiast wypluło czy odkrztusiło truciznę, można nawet zaniechać hospitalizacji, jednak w większości przypadków konieczne będzie skierowanie do szpitala czy ośrodka toksykologicznego. Jeśli doszło doszło do wchłonięcia dużej ilości preparatu, istnieje niebezpieczeństwo krwawienia z przewodu pokarmowego i zwężenia przełyku. To ostatnie powikłanie może wystąpić późno, w chwili bliznowacenia uszkodzonych fragmentów błony śluzowej

niedziela, 11 marca 2012, leczeniewatroby
Zatrucie substancjami żrącymi
Komentarze
2013/11/08 09:38:56
Dlaczego mam mieć pod górkę? Jak chce na przykład założyć szpital Warszawa to spore miasto, dlaczego nie miałby powstać tylko jeden szpital, który zajmowałby się tylko diagnostyką? Przecież badania i profilaktyka, są równie ważne jak samo leczenie.